تبلیغات
asnews - خبر
 
asnews
هنوز هم برای تازه شدن دیر نیست
درباره وبلاگ


اینجا محلی است برای تازه شدن نو شدن و بروز شدن هدف ما اینست که شما را بروز کنید
خود را بروز کنید چون که شعار ما این است:
هنوز هم برای تازه شدن دیر نیست ...............
در ضمن وبلاگ نویسنده میپذیرد برای نویسندگی پیام دهید

مدیر وبلاگ : علیرضا ستاری
نویسندگان
دوشنبه 21 مرداد 1392 :: نویسنده : علیرضا ستاری

بنا بر قانون‌ در روند بررسی برنامه کاری دولت و صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور جدید به مجلس شورای اسلامی، مخالفین و موافقین به ترتیب در زمان‌های پانزده دقیقه‌ای به بیان دلایل مخالفت و موافقت می‌پردازند. هر یک از این زمان‌های پانزده دقیقه‌ای می‌تواند بین دو ‌موافق یا دو ‌مخالف تقسیم شود.

ادامه مطلب.............

محمد شوهانی نماینده ایلام در مجلس، نخستین نماینده‌ای بود که به دفاع از ترکیب و کلیت برنامه‌های دولت پرداخت‌ و گفت «باید به کابینه روحانی اعتماد کنیم، چون مردم و کشورهای خارجی نظاره‌گر ما هستند که مجلس تا چه اندازه به همکاری با دولت پایبند است‌».

شوهانی وزن بالای علمی و تجربه وزیران پیشنهادی را از نقاط قوت کابینه روحانی خواند و گفت: یازده‌ تن از کابینه روحانی از بهترین دانشگاه‌ها مدرک دکترا داشته و صاحب کتاب و مقاله هستند. وی درباره برخی انتقاد‌ها به بالا بودن میانگین سنی کابینه روحانی گفت: اگر رئیس جمهور افراد‌ی بی‌تجربه را ‌به سمت وزارت برمی‌گزید، مورد انتقاد مجلس قرار می‌گرفت؛ بنابراین، شاید اگر ‌از افراد با تجربه استفاده می‌کرد این مشکلات پدید نمی‌آمد.

جلیل جعفری خلخال نماینده خلخال‌ که یکی از موافقان کلیت کابینه و برنامه‌های دولت یازدهم است، اظهار داشت: برخی از مخالفین محترم در حالی با برنامه‌های آقای روحانی مخالفت کردند که اگر برنامه‌های وی را می‌خواندند، این گونه اظهارنظر نمی‌کردند. هنوز چیزی نگذشته که این دولت بهترین برنامه‌ها را ارائه کرده است.

وی همچنین گفت: این دولت در حوزه اقتصاد قوی‌ترین برنامه را دارد و برای کاهش آسیب‌‌پذیری اقتصاد ملی، مهار تورم و افزایش قدرت ملی برنامه‌های مشخصی دارد. ما نیز باید اجازه بدهیم دولت برنامه‌هایش را اجرا کند و سپس‌ آن را نقد کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت در بخش امنیت ملی و توان دفاعی گفت: امنیت ملی همه‌جانبه سیاست، اطلاعاتی متمرکز، سیاست دفاعی فعال، وحدت ملی و افزایش اعتماد میان حاکمیت و ملت از جمله برنامه‌های مهم دولت یازدهم است.

یونس اسدی نماینده مشکین شهر، سومین فرد‌ موافق کلیت کابینه و برنامه‌های دولت اظهار داشت: به نظر می‌رسد، کلیات برنامه دولت مورد استقبال نمایندگان قرار گرفته است، زیرا بیست تن در جایگاه ‌مخالف و ۱۴۸ تن در جایگاه ‌‌موافق ‌‌نام‌نویسی کرده‌اند.

وی افزود: ما گمان می‌کردیم انتخابات ریاست جمهوری دو مرحله‌ای خواهد شد، اما با حضور آقای روحانی، معادله بر هم خورد و نشاطی در مردم پدید آمد که باور ناپذیر‌ بود.

وی خاطر‌نشان کرد: در برنامه‌های آقای روحانی خیز بلندی برای توسعه پایدار کشور برداشته شده و با توجه به شناخت وی از موضوعات گوناگون، گام مهمی در این بخش برداشته خواهد شد.

کاظم جلالی، رئیس فراکسیون رهروان ولایت و نماینده شاهرود نماینده بعدی بود که از دولت حمایت کرد. وی گفت: در بررسی صلاحیت وزیران، باید این پرسش مطرح شود که شرایط امروز کشور چیست؟ ما در شرایطی دولت جدید را تشکیل می‌دهیم که هم به لحاظ داخلی و هم خارجی، مشکلات جدی اقتصادی و معیشتی و همچنین مشکلات بین‌المللی داریم. در سال ۹۱ با کسری بودجه شدید از ۱۴۲ هزار میلیارد تومان بودجه ما ۹۵.‌۵ هزار میلیارد تومان محقق شد و در سال ۹۲ قطعا بودجه‌ای که مصوب کرده‌ایم، قطعا محقق نخواهد شد. بدهکاری دولت بالای ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است و میزان تورم در کالاهای خوراکی، نزدیک ۶۲ درصد است و به طور میانگین هم با تورم ۴۲ درصدی روبه‌رو هستیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: دولت کشور را در شرایطی تحویل گرفته که با نقدینگی شدید روبه‌رو هستیم و تعطیلی یا عدم استفاده از ظرفیت واحد‌های صنعتی و همچنین مشکل شدید اشتغال به ویژه تحصیل‌کردگان را می‌بینیم. در صورتی که ‌‌جای دکتر روحانی باشیم، باید کشور را ‌با چه مدیرانی اداره کنیم؟ آیا ما فرصت آزمون و خطا داریم؟ آیا می‌توانیم کلاس‌ اکابر تشکیل دهیم؟ آیا می‌توانیم دوره طرح‌کاد بگذاریم یا باید شخصیت‌هایی که توانایی مدیریت کشور را دارند و کارآزموده هستند، مسئولیت بپذیرند؟

جلالی گفت: جدای از نقد‌های وارده به‌ برخی عناصر کابینه، کلیت کابینه از مجربان و متخصصان تشکیل شده است. در مؤلفه‌هایی که آقای روحانی اشاره کردند، شرایطی همچون اسلام‌مداری، دین‌مداری، صیانت از ارزش‌های دینی و دوری از افراط‌گری دیده می‌شود. برخی از شرایط هم مربوط به پاک‌دستی و برخی دیگر مربوط به صلاحیت‌های حرفه‌ای بود.

متأسفانه در ‌مجلس برخی فضاسازی‌های غیر‌حرفه‌ای انجام دادند که این به نفع کشور نیست. بی‌گمان، معیار ما در خصوص بحث فتنه بیانات مقام معظم رهبری است. قطعا هر کس که در فتنه نقش داشته، نباید در کابینه باشد. ما باید به مرّ فرمایش‌های مقام معظم رهبری توجه کنیم. آیا اگر کسانی در ستاد افرادی بوده‌اند که ‌از ناحیه شورای نگهبان تأیید شده‌اند، باید فتنه‌گر ‌محسوب شوند؟ آیا اگر به کاندیدای دیگر با گرایش دیگری رأی دهند، فتنه‌گر هستند؟ آیا اگر اعتراض قانونی به نتیجه انتخابات کردند، فتنه‌گر هستند؟

جلالی افزود: فتنه‌گر کسانی هستند که پس از ۲۹ خرداد و پس از سخنان مقام معظم رهبری نقض قانون کردند و پس از تأیید شورای نگهبان نتیجه انتخابات را زیر سؤال بردند و دعوت به تظاهرات کردند؛ آن‌ها می‌توانند فتنه‌گر باشد. برخی گرایش‌ها در ‌مجلس هست که ۹۵ درصد مردم را جزو فتنه‌گران می‌دانند. ما روی هر‌ که دست می‌گذاریم، می‌گویند فتنه‌‌گر است. در ابتدای همین دوره مجلس زمانی که می‌خواستیم برای هیأت رئیسه انتخابات برگزار کنیم، برخی دوستان آمدند و گفتند‌ ما در مجلس چهل یا پنجاه فتنه‌گر داریم یا برخی ساکت فتنه به شمار می‌روند. البته برخی بر موج فتنه سوار شدند و با فتنه تجارت کردند و ‌فتنه کردند.

غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت در مجلس نفر بعدی بود که از دولت دفاع کرد. نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به برنامه‌های دولت یازدهم در حوزه اقتصاد خاطرنشان کرد: حوزه اقتصاد، حوزه‌ای است که ‌بر رفاه و رضایت زندگی روزانه مردم کارآمد است و مقبولیت نظام در گرو کارآمدی از جمله کارآمدی اقتصادی است. هدف نهایی برنامه اقتصادی دولت یازدهم، بهبود وضعیت رفاهی مردم، افزایش قدرت خرید کالا و کاهش شکاف درآمدی است و بنا به‌ بررسی من، در اهداف راهبردی حوزه اقتصادی، بهبود وضعیت رفاهی مردم، کاهش تورم و افزایش قدرت خرید مردم، شغل آفرینی پایدار و مهار بیکاری و گسترش عدالت اقتصادی، ایجاد تعادل در بازارها‌ و داشتن ارتباط سازنده با بازار جهانی و اقتصاد مقاومتی از جمله برنامه‌های این دولت است.

محمدرضا تابش، نماینده مردم اردکان نخستین سخنران جلسه عصر مجلس در دفاع از دولت گفت: کمک واقعی مجلس در این شرایط، دادن رأی بالا به کابینه است. وی در آغاز سخنان خود گفت: مردم به افراط و تفریط، نه و به اعتدال آری گفتند. ترکیب کابینه پیشنهادی اعتدالی است و این کابینه ترکیبی به هم پیوسته و توانمند است.

وی در ادامه گفت: کابینه پیشنهادی برای خارج کردن کشور از مشکلات آمده است. این در حالی است که دولت‌های نهم و دهم ۶۳ درصد درآمد نفتی ایران را هزینه کرده‌اند که اگر مبتنی بر برنامه ریزی بود، امروز به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده بودیم.

وی با بیان این که کمک واقعی مجلس در این شرایط دادن رأی بالا به کابینه است، خاطرنشان کرد: آشنایی وزیر خارجه به دیپلماسی به خروج کشور از مشکلات کمک می‌کند و وزیر نفت می‌تواند برنامه‌های دولت را اجرا کند. برنامه‌های اقتصادی مناسبی در این دولت تدوین شده است.


احمد توکلی نماینده تهران نیز در دفاع خود از دولت گفت: نه موافقت امثال من با کابینه نامشروط است و نه مخالفت‌ها، مخالفتی 100 درصدی.فتنه گری 88 اقدام علیه امنیت ملی، عدم تمکین به قانون اساسی و هنجارشکنی بود و عضویت آنها در کابینه درست نیست.

هرکس بخواهد در دولت نقش ایفا کند باید وفاداری‌اش به نظام را ثابت کند. امیدواری زیادی وجود دارد که کابینه به سیاست های کلی رهبری پایبند خواهند بود.دقت در سابقه تخصصی و تحصیلی نشان میدهد که عمده وزرای پیشنهادی از تخصص مرتبط برخوردارند.

یکی از شرایط دفاع من از کابینه، استواری رئیس جمهور و کابینه در دفاع از حق هسته ای ملت ایران است. آقای ظریف تاکید کردند که از حق هسته‌ای ایران کوتاه نخواهند آمد. بیرون آمدن از شرایط تورمی موجود در بهترین شرایط یعنی نبودن تحریم، حاکمیت عقل و تدبیر و یکپارچگی سیاسی حداقل سه سال وقت می‌برد. لذا باید مهلت داد تا کار کنند.

اولین دلیل بنده برای موافقت با کلیات کابینه، مقابله با کوه مشکلات است. در دولت قبلی هم ابتدا موافقت کردم اما وقتی دیدم کارها چطور پیش می‌رود، مخالفت کردم. از دولت روحانی تا جایی حمایت می‌کنیم که در مسیر عدالت، آزادی و استقلال و سایر ارزش‌ها گام بردارد. باید واقع‌بین بود. این کابینه را دکتر حسن روحانی معرفی کرده نه علی لاریجانی یا حداد عادل. قضاوت بنده و دوستان مثبت و حمایت است، رأی منفی به کسانی‌که صالح نمی‌دانیم، تأثیری در این حمایت ندارد.


منصوری آرانی نماینده کاشان و دستغیب نماینده شیراز آخرین نفراتی بودند که در دفاع از دولت مجموعا پانزده دقیقه سخن گفتند. منصوری آرانی اظهار داشت: کاش مخالفان، برنامه‌های آقای روحانی را نقد می‌کردند. آنها که به روحانی رای دادند احساس کردند میتواند شغل ایجاد کند. آنها کسانی بودند که از معیشت بدشان در رنج بودند. مخالفین باید بحث میکردند که آیا برنامه آقای روحانی میتواند این بدی معیشتی را اصلاح کند یا خیر؟

وی در ادامه گفت: انشاءالله با رای بالا و قاطع به کابینه روحانی، نشان خواهیم داد برنامه دولت، برنامه درستی است. ما با اکثر وزرا جلسه داشتیم و برنامه هایشان را دیدم و برنامه کلی روحانی در کمیسیون امنیت ملی بررسی کردم. وزرایی که تعیین کردند برخلاف گفته یکی از دوستان که فرمودند وزیر اطلاعات، اطلاعاتی نیست. من سالها با وی کار کردم. مجتهدی تیزهوش است. کارهای شبیه به اطلاعاتی انجام داده و برنامه هایش فوق العاده است.

دکتر دهقان وزیر پیشنهادی دفاع از بهترین وزرای پیشنهادی است و برنامه اش جامع است و خداروشکر مخالفی نداشت. ظریف هوشمندانه در مذاکرات وارد می شود. و برنامه هایش خوب است. رحمانی فضلی هم بارها از مجلس رای گرفته و وزیر منعطفی است و فکر میکنم با رای بالایی رای می آورد.

اگر رایمان بالا باشد و با 250- 260،‌رای، رای اعتماد بیاورند، وزرا در عرصه بین المللی بهتر می توانند عمل کنند.

دستغیب نیز در دفاع از دولت گفت: استفاده از وزیران مجرب برای پرهیز از آزمون و خطا قابل قبول است، اما فراموش نکنیم گردش نخبگان را. شایسته است هیئت دولت کار با جوانان و آینده‌سازان میهن اسلامیمان را نیز در دستور کار قرار دهد تا دغدغه همکاران ما نیز مرتفع شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 29 فروردین 1396 06:33 ق.ظ
Good way of describing, and fastidious paragraph to get data
regarding my presentation subject, which
i am going to deliver in academy.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد ورود به چت روم