asnews
هنوز هم برای تازه شدن دیر نیست
درباره وبلاگ


اینجا محلی است برای تازه شدن نو شدن و بروز شدن هدف ما اینست که شما را بروز کنید
خود را بروز کنید چون که شعار ما این است:
هنوز هم برای تازه شدن دیر نیست ...............
در ضمن وبلاگ نویسنده میپذیرد برای نویسندگی پیام دهید

مدیر وبلاگ : علیرضا ستاری
نویسندگان


گزارش تصویری از مراسم عزاداری امام رضا (ع)

مراسم عزاداری هشتمین امام شیعیان هر ساله در بارگاه نورانی این حضرت در مشهد مقدس برگزار می شود

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 23 دی 1391 :: نویسنده : علیرضا ستاری
سفر به بارگاه امام رضا

مشهد، شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر با ۲٬۴۱۰٬۸۰۰ میلیون نفر جمعیت دومین شهر پرجمعیت ایران است. وجود آرامگاه امام رضا، هشتمین امام مذهب شیعه، در این شهر، سالانه بیش از ۱۳ میلیون زائر را به این شهر می‌کشاند. هرساله با فرارسیدن دهه آخر صفر و در آستانه سالروز شهادت حضرت رضا(ع)، میلیون‌ها عاشق دلباخته از سرتاسر جهان اسلام وارد پایتخت معنوی ایران می‌شوند.

به گزارش گروه ایرانشناسی و گردشگری خبرگزاری دانا، هرساله با فرارسیدن دهه آخر صفر و در آستانه سالروز شهادت حضرت رضا(ع)، میلیون‌ها عاشق دلباخته از سرتاسر جهان اسلام وارد پایتخت معنوی ایران می‌شوند تا با برپایی مراسم سوگواری، عشق و ارادت خود به ساحت اهل بیت(ع) را به نمایش بگذارند و نشان دهند که مشهدالرضا به عنوان نگین درخشان جهان اسلام همواره مورد توجه زائران دل‌سوخته‌ای است که از سفر به این کلان‌شهر مذهبی، برای رشد معارف دینی و بروز عواطف مذهبی بهره بسیار می‌برند.

شهر مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، با مساحت تقریبی ۲۰۴ کیلومتر مربع، در شمال شرق ایران و در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه و در حوضه آبریز کشف رود، بین رشته کوه‌های بینالود و هزار مسجد واقع است. ارتفاع شهر از سطح دریا ۹۸۵ متر و فاصله آن از تهران ۹۶۶ کیلومتر است.

مقبره علی بن موسی الرضاع در مشهد قرار دارد.اواخر قرن نهم بر روی مرقد او گنبد ساختند و حرم او را گسترش دادند.نخستین گنبد امام رضا به فرمان سلطان سنجر سلجوقی و به کوشش وزیر وی شرف الدین قمی ساخته شد که جنس آن از کاشی بود ولی شاه طهماسب پس از جمع آوری کاشی ها گنبدی با روکش طلا بنا کرد. سال ۱۳۵۲ روکش طلا مجددا بازسازی شد.

بارگاه امام رضا، هشتمین امام شیعیان، در داخل ضریح قرار دارد. دیوارهای حرم تا ارتفاع ۲۰ سانتی متر با سنگ مرمر پوشیده شده‌است و بالای آن به ارتفاع ۹۲ سانتی متر با کاشی‌هایی بسیار گران‌بها و ارزشمند، مشهور به «سلطان سنجری» مزین شده‌است. بر روی این کاشی‌های نفیس آیات قرآن و احادیث معصومین شیعیان با خطوط رقاع و ثلث و نقش‌های اسلیمی برجسته دیده می‌شود. کتیبهٔ بسیار مهمی که در حرم به چشم می‌خورد، در زیر گنبد بر روی دیوارهای حرم است و حرم را دور می‌زند. بر این کتیبه که ۸۰ سانتی متر عرض دارد، سوره جمعه با خط ثلث جلی نوشته شده‌است. که اثر خطاط مشهور دوره صفوی «علیرضا عباسی» است.

حرم امام رضا دارای ۵ صحن است که عبارتند از :صحن امام خمینی صحن آزادی، صحن انقلاب یا عتیق، سقاخانه حوض اسماعیل طلاییو نقاره خانه.

صحن امام خمینی (ره)

 این صحن در سمت حرم مطهر و مقابل خیابان امام رضا ع واقع است و بیش از ۸۳۰۰ متر مربع وسعت دارد آرامگاه شیخ بهایی بین این صحن و صحن آزادی قرار دارد

 صحن آزادی                                       

این صحن كه مشرق حرم مطهر واقع شده است از بناهای زمان فتحعلی شاه قاجار می باشد. طول آن ۸۵ و عرض آن ۵۴ متر است . این صحن دارای چهار ایواناست . مشهورترین آتها ایوان طلاست كه متصل به حرم می باشد. و در زمان ناصر الدین شاه قاجار طلاكوب شده است.

صحن انقلاب

 یكی از زیباترین و با شكوه ترین اماكن متعلق به آستان قدس رضوی صحن انقلاب است . در این صحن چهار ایوان وجود دارد به نامهای « ایوان عباسی » «ایوان طلا » ایوان نقاره خانه كه ساختمان نقاره خانه بر روی آن ساخته

شده است و ایوان ساعت كه ساعت بزرگی بر آن قرار دارد . این ایوانها از بهترین نوع مصالح هنر معماری اسلامی ساخته شده است و این كه بیش از چند قرن از ساختمان آن می گذرد همچنان استوار و پابرجاست.

در این صحن پنجره بزرگی كه از فولاد و برنز ساخته شده است قراردارد ،‌و از این پنجره حرم مطهر دیده می شود . این صحن به شكل مستطیل،‌به طول ۵/۱۰۴و عرض ۵/۶۴متر است .

ساختمان ایوان طلای این صحن دستور « امیرعلیشیرنوایی » وزیر آبادگر « سلطان حسین بایقرا» در نیمه دوم سده نهم هجری بنا شده است ،‌ساختمان ایوان عباسی (شمالی )‌ نیز در زمان شاه عباس صفوی به سال ۱۰۲۱ هجری قمری ایجاد شده است .

صحن سقاخانه

در وسط صحن انقلاب ،‌سقاخانه ایست با كتیبه طلا از دوران سلطنت نادر شاه افشار . به همین سبب آن را سقاخانه نادری نیز می‌گویند . سنگاب مرمر مسدس آن را به دستور نادرشاه از شهر هرات افغانستان آورده اند .

آجرهای طلایی كه با آنها كتیبه سقاخانه نوشته شده است ،‌ساخته اسماعیل نامی است كه سقاخانه اكنون به نام این هنرمند گمنام شهرت یافته است . این سقاخانه درسال ۱۳۴۷ه. ق تجدید بنا شده است .

صحن نقارخانه

 در شبانه روز دو نوبت یكی نزدیک طلوع و دیگری نزدیک غروب آفتاب در روی سر در شرقی صحن انقلاب (عتیق ) در محل مخصوصی بهنام نقاره خانه كه برای این كار ساخته شده است ،‌نقاره نواخته می شود.

برای انجام این كار ۱۱ نفر به نوبت انجام وظیفه می كنند كه به آن‌ها « عمله شكوه » می گویند . نواختن نقاره كه به جهت آگاهی از نزدیک شدن پایان وقت نماز است به وسیل « طبل »‌و« كرنا » انجام می شود و در طول سال جز دو ماه محرم و صفر و سایر ایام سوگواری همه روز نقاره نواخته می شود . طبلها ذكری ندارند و فقط به عنوان «كوس شادمانه » و همنواز از شروع تا خاتمه باكرناها نواخته می شوند .

مسجد جامع گوهرشاد

واقع در مجموعه معماری حرم مطهر حضرت رضا(ع) که در زمره مشهورترین و عظیم‌ترین مسجد چهار ایوانی ایران در سال ۸۲۱ه.ق به امر « گوهرشاد آغا» همسر شاهرخ تیموری بنا گردید. وسعت این مکان ۹۳۰۹ مترمربع و مشتمل بر چهار ایوان، یک گنبد و گنبدخانه، هفت شبستان، چندین در ورودی و یک صحن است. علاوه بر وجود گنبدی بزرگ بر فراز ایوان قبله (مقصوره)، در طرفین آن دو مناره‌ی زیبا به ارتفاع تقریبی ۴۰ متر قرار دارد. کتیبه ایوان توسط هنرمند دوره تیموری و فرزند گوهرشاد و شاهرخ، یعنی «بایسنقر میرزا»، از بهترین ثلث‌نویسان آن عصر خوشنویسی شده، که حاشیه دور ایوان را آراسته است. از دیگر نفایس این مسجد جامع منبری با تزیینات منبت کاری از چوب گردو و گلابی است که در ساخت آن هیچ‌گونه میخ و یا فلز به کار گرفته نشده و به نام «منبر صاحب الزمان(ع)» مشهور می‌باشد. این بنای باشکوه توسط معمار معروف ایرانی دوره تیموری «قوام‌الدین شیرازی» بنیان گردیده است.

هتل های پنج ستاره قصر طلایی، هما۲، پارس، پردیسان و هتل‌های چهار ستاره توریست توس، قصر الماس، ایران و هتل آپارتمان بشری از بهترین اماکن اقامتی مشهد به شمار می‌روند.

رییس اتحادیه هتل آپارتمان داران مشهد گفت: ۴۰۰ هتل آپارتمان در سطح شهر پذیرای زائران بارگاه علی بن موسی الرضا (ع) در ایام شهادت این امام بزرگوار خواهند بود.

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز از آمادگی کامل این سازمان برای ساماندهی و مدیریت تردد در معابر شهر، باهدف میزبانی هرچه بهتر از زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی در روزهای پایانی ماه صفر خبر می‌دهد. /پایان پیام

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 23 دی 1391 :: نویسنده : علیرضا ستاری
با كلیك كردن روی عكس عضو شوید

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 23 دی 1391 :: نویسنده : علیرضا ستاری


در پاسداشت سال جهانی جنگلها و دهه تنوع زیستی؛
جمعه؛ برنامه پاکسازی جنگل در پنج استان کشور اجرا می‌شود

سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی کشور در استانهای کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان و اصفهان در پاسداشت سال جهانی جنگلها و دهه تنوع زیستی، برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل را روز جمعه ۲۵ شهریور برگزار می‌کنند.

به گزارش سرویس محیط زیست صادق نیوز،حسین عبیری فعال محیط زیست در گفتگو با مهر افزود: هدف از برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل جمع آوری، بسته بندی و انتقال زباله های رها شده در عرصه های جنگلی است. این طرح با همکاری اعضای سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی، ساکنان جوامع محلی و سازمانهای دولتی مرتبط اجرا می شود.

به گفته وی، طبق اعلام موسسه هرمد، برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل در استان اصفهان در شهر بادرود برگزار می شود و در پی آن جنگل حاشیه جاده بادرود - آقا علی عباس حد فاصل میدان امام تا میدان امامزاده پاکسازی خواهد شد. همچنین منطقه جنگلی تنگ بزازخانه در نزدیکی روستای چالابه میزبان دوستداران طبیعت کرمانشاه است.

عبیری اظهار داشت: برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل در استان گلستان، جنگل شموشک واقع در اطراف روستای شموشک و در گیلان این برنامه در جنگلهای ماسال در منطقه خریدول، اولس بلنگا و طلاسکوه انجام می شود.

به گفته این فعال زیست محیطی، طبیعت دوستان مازندرانی هم به عرصه جنگلی پناهگاه حیات وحش سمسکنده در شرق ساری می روند و اقدام به جمع آوری زباله می کنند.

وی از همکاری ۳۰ سازمان مردم نهاد، دستگاههای دولتی و۱۳ جامعه محلی و روستایی برای انجام برنامه پاکسازی مشارکتی جنگلها در کشور خبر داد.

 دوستداران طبیعت و محیط زیست می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.irantrees.blogfa.com مراجعه کنند.

دبیر کل سازمان ملل متحد، امسال را به عنوان سال جهانی جنگلها و دهه ۲۰۲۰-۲۰۱۱ را به عنوان دهه تنوع زیستی معرفی کرده بود./پایان پیام

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 23 دی 1391 :: نویسنده : علیرضا ستاری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 9 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد ورود به چت روم

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات